Kaliteli Yörük Çadırı Nasıl Olur?

Yörük Çadırı
16 Kasım 2016
Kıl Çadır Hakkında Merak Edilen Sorular
3 Aralık 2016

Kaliteli Yörük Çadırı Nasıl Olur?

Yörük çadırında kalite çok önemelidir. Her ortama otantik ve doğal bir güzellik katan Yörük çadırı imalatı yapan firmamız yılların tecrübesiyle ön plana çıkmaktadır. Antalya batı Toros dağlarının eteklerinde yaşayan  Yörüklerin kıl keçilerinden elde ettiğimiz birinci kalite kıllardan ürettiğimiz kıl çadırlar sizi doğal olarak hem sıcaktan hem soğuktan koruyacak kalitededir.

Yörük çadırı halk arasında kıl çadır olarak ta bilinir. Çadırların imalatı konusunda çalışanlarımız son derece eğitimli ve donanımlıdır. Oldukça sıkı ve sağlam şekilde dokunan çadırlarımız istediğiniz boy ve genişlikte olabilir. Kendi evinizi veya diğer yaşam alanlarınızı istediğiniz zevkinize göre üretmiş olduğumuz kaliteli Yörük çadırlarını kullanabilirsiniz.

www.kılçadır.com

Antalya’da yüksek Toros dağlarının eteklerinde yaşayan Yörük toplumunun geleneksel olan bu Yörük çadırlarını isterseniz kişisel kullanımınıza isterseniz de işletme olarak kullanmanız size oldukça yardımcı olacak eski Türk kültürünü yansıtan mükemmel bir ortam sunacaktır. Yaz aylarında içerisine oldukça serin bir hava veren Yörük çadırlarını her ortamda kullanabilirsiniz. Genel olarak Akdeniz bölgesinde hemen her ilde elde edilen kıl çadırlar oldukça kalitelidir. Özellikle Isparta ve Burdur illerinin yüksek dağlarında elde edilen keçi kılları parlak ve uzundur. Böyle uzun keçi kılları kıl çadırın kalitesini belirler. Hem dokuması kolaydır hem de sık dokunduğu için dayanıklı olur. Kıl çadır işletmecileri için bu durum çok önemlidir. Ürünlerini daha iyi fiyata satabilmeleri için kıl çadırın kalitesi çok önemlidir.

Kıl çadır üretiminde kullanılan uzun keçi kılları çok zor şartlarda elde edilir. Ortalama yılda bir keçiden 250-300 gram keçi kılı elde edildiği düşünüldüğünde ve bir sürüde ortalama 100 keçi olduğunda uzun tüylü keçi sayısı çok azdır. İçlerinden uzun tüylü ve parlak olanlar seçilir ve yılın belli bir döneminde kesilir. Daha sonra bunlar tek tek temizlenir ve dokumak için hazırlanır. Zor şartlar altında üretildiğinden kaliteli çadırlar yüksek fiyattan  satışa sunulur. Ülkemizde kıl çadırları iyi bilen Yörükler Akdeniz bölgesinde üretilen kıl çadırların pahalı olduğunu bilirler. Pahalı olmasının kaliteyi de getirdiğini bildiklerinden bu çadırları uzun süreli bir amaç için kullanacaklar ise pahalı olan çadırları tercih ederler.

 

 

1
Merhaba,
Size Nasıl Yardımcı Olmamı İstersiniz?
Powered by

Ara