Kıl Çadır ile İlgili Bilgiler

Kıl Çadır
10 Kasım 2016
Kıl Çadır Modeli İşletmeler
15 Kasım 2016

Kıl Çadır ile İlgili Bilgiler

Kıl çadır ile ilgili bilgiler burada. Kıl çadır  ile ilgili merak edilen her şeyi web sitemizde yer verdik.Kıl çadır çeşitleri,kıl çadır örneklerini referanslar bölümünde görebilirsiniz.Kıl çadırla ilgili bütün bilgileri web sayfamızda bulabilirsiniz.Ayrıca kıl çadır nerelerde kullanılır?Kıl çadır çeşitleri nelerdir?Kıl çadırla Yörük çadırı arasında fark olur mu ? gibi bir çok sorunun cevabını web sitemizde bulabilirsiniz.

www.kılçadır.com

 

 

Kıl çadır çeşitleri nelerdir?

Kıl çadırlar Türk toplumlarında yüzyıllardır kullanılmaktadır.Günümüze kadar gelen bu çadırlar çeşitli adlarla anılmaktadır.Otağ kıl çadır,Oba kıl çadır,Osmanlı çadırı,Kara kıl çadır,Padişah çadırı,Hünkar çadırı,Türkmen çadırı,Kırgız çadırı,Hanedan çadırı ve Yörük çadırı adıyla anılmıştır.Bunların hepsi her ne kadar keçi kılından yapılan kıl çadırlar olsa da değişik isimlerle anılırlar.Çünkü hepsi farklı bir amaç için kullanılmıştır.Çünkü bir Padişah çadırıyla Yörük çadırı aynı değildir. Padişah çadırı büyük, yuvarlak ve otantik şatafatlı süsleri vardır ama Yörük çadırı düz direk üstüne kurulan sade,basit bir çadırıdır. Bunların isimleri aynı olsa da hepsi keçi kılından elde edilir.Referanslarımız bölümüne bakarak merak ettiğiniz bütün süslü şatafatlı kıl çadır çeşitlerimizi görebilirsiniz.

Kıl Çadır Nerelerde Kullanılır?

Kıl çadır ile ilgili bilgiler az bulunur. Kıl çadır kullanım alanları modern zamanla birlikte farklılık göstermektedir. Eski Türk devletleri kıl çadırları barınmak için kullanmışlardır. Günümüzde kıl çadırlar genellikle düğün salonu, restoran ve kafeterya olarak karşımıza çıkmaktadır. Yaz aylarında Yörükler bu çadırları yaylalarda yaşam yeri olarak kullanmaktadırlar. Ülkemizde oldukça popüler bir çadır türü olan kıl çadırlar belediyelerin düzenlediği farklı etkinliklerde  de karşımıza çıkmakta olup kullanımı gittikçe yaygınlaşmaktadır.

Kıl Çadır Dünyada Hangi Ülkelerde Kullanılır?

Kıl çadır ülkemiz dışında genellikle Arap ülkelerinde kullanılmaktadır. Peygamber efendimiz hazreti Muhammed (s. a. v ) Arap çöllerinde bu çadırı kullanmıştır. Kıl çadırın Arap ülkelerindeki adı Bedevi çadırıdır. Arap yarımadasındaki ülkelerde genellikle çöl iklimi görülür. Çölde kıl çadırlara zararlı böcekler kokudan dolayı yaklaşamaz. Ayrıca dokuma tekniği ile yapılan bir çadır türü olduğundan dolayı gözenekleri bulunur. Bu gözenekler hava sirkülasyonu yapar ve içi serin olur. Sıcak çöl ikliminin hakim olduğu Arap ülkelerinin tümü bu sebeplerden dolayı kıl çadırları kullanırlar. Ayrıca ekonomik durumu iyi olanlarda evlerinin bahçelerine bu kıl çadırları kurarak serin bir ortamda rahatlamış olurlar.

1
Merhaba,
Size Nasıl Yardımcı Olmamı İstersiniz?
Powered by

Ara