Neden Kıl Çadır ?

 Neden Kıl Çadır?

1-YAZIN SERİN KIŞIN SICAK TUTAR.( BU ÖZELLİĞİ SAYESİNDE KLİMA KULLANIMINA GEREK KALMAYAN TEK ÇADIR TÜRÜDÜR)

2-YAPISAL DOKUSU VE KOKUSU SAYESİNDE ZARARLI HAYVANLARI (AKREP ,YILAN VE BÖCEK GİBİ) UZAK TUTAR.

3-YAPISAL DOKUSU SAYESİNDE YAĞMUR VE KAR GEÇİRMEZ.

4-HER TÜRLÜ HAVA ŞARTLARINA UYGUNDUR.(BU ÖZELLİĞİ SAYESİNDE ORTA ASYA BOZKIRLARINDA RÜZGARDAN ,KAFKAS ÜLKELERİNDE SOĞUKLARDAN VE ARAP ÜLKELERİNDE SICAKTAN KORUNMAK İÇİN ASIRLARDIR TEK TERCİH KIL ÇADIRDIR)

5-ESKİMEYEN TEK ÇADIR TÜRÜDÜR.

6-HAVA SİRKÜLASYONU YARATTIĞI İÇİN SAĞLIKLIDIR.

7-DAYANIKLILIĞI SAYESİNDE ÇOK AMAÇLIDIR HER YERE KURULABİLİR.

8-ESTETİK VE OTANTİK GÖRÜNÜMÜ VARDIR.

9-SÜREKLİ BİR ATEŞE MARUZ KALMADIKTAN SONRA KESİNLİKLE YANMAZ,ALEV ALMAZ.

10-TAŞIDIĞI BU EŞSİZ ÖZELLİKLER SAYESİNDE DÜNYA BİLİM LİTERATÜRÜNE GEÇMİŞ TEK ÇADIR TÜRÜDÜR.

11- NEDEN KIL ÇADIR? SORUSUNUN BÜTÜN CEVAPLARINI VEREN BİR ÇADIR TÜRÜDÜR.

 

KIL ÇADIR VE YÖRÜK ÇADIRI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

Neden kıl çadır kullanmalıyız? Kıl çadır, Anadolu Türk kültürünü yaşatan ender ürünlerdendir. Kıl çadırı Yörüklerin vazgeçilmez evidir.Keçi kıllarından yapılan bu çadırlar, genellikle dayanıklığı ve otantik görünümüyle ünlüdür. Kıl çadır bir Yörük kültürünün ürünüdür.Antalya ve yöresinde yaygın olan bu Yörük çadırı  kullanımı, günümüzde bütün Türkiye genelinde popülerdir. Bu çadırlar  eşsiz bir görünüme sahiptir.Bu yanmayan dayanıklı çadırlar, Arap çadırı adıyla da bilinmektedir. Ülkemizde hem Yörük çadırı hem kıl çadırı adıyla anılmaktadır.Kıl çadır fiyatları kıl çadırın büyüklüğüne göre değişmektedir.

Bu çadırlar  genellikle direk üstüne kurulurlar.Kıl çadır dayanıklı olduğu için uzun süre böyle kullanılabilinir.Yörükler  bul keçi kılından yapılan çadırların Yörük çadırı olarak bilinmesini isterler.Fiyatları kıl çadırının büyüklüğü oranında değerlendirilir buna göre belirlenir. Bu çadırın değişik adları olsa da bilinen isimleri Yörük Çadırı, Kıl Çadır, Kıl Çadırı ‘dır. Firmamız kıl çadır imalatı konusunda rakipsizdir ve uygun fiyatlar sunmaktadır. Firmamızın ürettiği kıl çadırların uygun fiyatları konusunda bizi  arayarak ayrıntılı bilgi alabilirsiniz. Kıl çadır imalatı konusunda öncü firmayız. Yörük çadırı denilince bu kıl çadırının popülerliği dahada artmaktadır. Kıl çadır  üretiminin öncüsüyüz.

KIL ÇADIR VE YÖRÜK ÇADIRI İLE İLGİLİ BİLİNMESİ GEREKENLER

Arap kültüründen edindiğimiz bilgilere göre,peygamberimiz Yörük çadırı dedikleri bu kıl çadırda hayatının son günlerini geçirmiş ve bu çadırı çok sevmiştir.Osmanlı Türklerinin kullandıkları kıl çadırlarda orta Asya’da Tüklerin kullandığı çadırların aynısıydı.Osmanlıda kullanılan çadırlar çok süslüydü ve otantik görünümü vardı.Genellikle otağ tarzı Yörük çadırları   içinde yaşardı.Aşını o çadırın içinde yer sütünü o çadırın içinde içerdi.Aşkını o çadırın içinde yaşar orada  uyurdu.O çadırın içinde doğar o çadırın içinde ölürdü.İnsanlar o dönemde çadırın içinde doğmuş,çadırın içinde büyüyüp yaşamış,çadırın içinde ölümü beklemişlerdir.O çağlarda yaşayan bütün Türkler,orta Asya’dan kalkıp dünyanın neresine giderse gitsinler, kıl çadır içinde yaşayıp yolculuk etmişlerdir.

www.kılçadır.com

KIL ÇADIR KİMLER TARAFINDAN TERCİH EDİLİR?

Neden kıl çadır çok tercih edilir ?Kıl çadır uzun yıllardır Türklerin kullandığı bir çadır türüdür. Farklı isimleri vardır. Kıl çadırın çeşitli adlarla adlandırılması, çeşitli modellerde tercih edilmesinden kaynaklanır. Kıl çadır fiyatları  çadırın şekline göre değişir.Model belirlendikten sonra kıl çadır fiyatları belirlenir.Kıl çadır metrekare fiyatları olarak ta sunulabilir.Kıl çadırı her yere güzellik bir görüm sağlar. Anadolu Selçuklu devleti de uzun yıllar kıl çadırını Yörük çadırı olarak kullanmıştır.Yörük çadırı standart olarak göçebe çadırı görünümündedir.Bu özelliğinden dolayı taşınması kolay ve her yere kurulabilir.Arap ülkelerinde sıkça rastlanılır.Onlar Yörük çadırı na bedevi çadırı derler.Kıl çadırın en önemli özelliği dayanıklı olması ve yanmaması dır. Bundan dolayı uzun süreli etkinliklerde kıl çadır tercih edilir.Kıl çadır farklı tasarım olarak pazarlanabilir.

Neden kıl çadır çok sevilir? Günümüzde genellikle turistik işletmeler tarafından Yörük çadırı olarak kullanılır.Yörük çadırı fiyatları çadırın büyüklüğüne göre belirlenir.Kıl çadır her yere kurulabilir,taşınabilir.Kıl çadırı Anadolu’nun her yerinde kullanılır. Sahil bölgelerinde turistik tesislerde Yörük çadırı olarak kullanılır.Farklı bölgelerde kıl çadır yada diğer adıyla kıl çadırı olarak kullanılır.İşletmemizde kıl çadır fiyatları  uygundur. Keçi kılı ham madde olarak kullanılır ve çadırlarımız birinci sınıf kıl keçilerinden elde edilen kıl çadırlardır..

Kıl çadır keçinin kılının ilk olarak elle temizlenmesi,sonra modern bir şekilde ayıklanması ve ip haline getirilmesiyle oluşur.Sonra ip haline getirilen bu kıllar makine yada el dokumasıyla elde edilen dayanıklı çadırlara dönüşür.Orta Asya ve Kafkaslarda uzun yıllar bu kıl çadırlar Türklerin hem evi hem geçim kaynağı olmuştur..Uzun yıllar bu kıl çadır dokuma işiyle uğraşılmıştır.Özellikle göçebe hayatı yaşayan dedelerimiz kendilerine bu keçilerin kıllarından ev yapmayı başarmışlardır.Kıl çadır son yıllarda düğün salonu, restoran,konaklama tesisi bahçelerini,düğün salonlarını ve buna benzer birçok yeri süslemektedir.

www.kılçadır.com

KIL ÇADIRI NERELERDE KULLANILIR?

*Keçi kıllarından imal edilen kıl çadırları,her türlü mekanda rahatlıkla kullanılabilinir.

*Konaklama tesisi,restoran ,otel gibi ortamlarda çok farklı otantik bir ortam oluşturarak yararlanabilirsiniz.

*İsterseniz bu kıl çadırı bir kaplama yeri olarak ister bir oturma yeri olarak kurabilirsiniz.

*Otantik bir ortam yaratmak için otağ çadırı,değişik bir ortam yaratmak için Yörük çadırı,en eski bir deyimle siyah çadır,yada devlet büyüklerini ağırlamak için en ideal malzeme keçi kılından imal edilen kıl çadır dır.

*İmalattan satışı yapıldığı için fiyatları diğer çadır türlerine göre çok uygundur.

*Eskimeyen özelliğinden dolayı bu kıl çadırları uzun yıllar kullanabilirsiniz. Çadırlarımız 12 yıl garantilidir.

 • Yörük çadırı keçi kıllarından yapılır.Kıl,keçinin tüyüdür .Bir keçiden bir yılda yaklaşık 400 gram kıl elde edilir.Kıl çadırı dikerken işi bilen birisinin (kıl çadır dikim ustası)yapması gerekir.Herkes kıl çadır dikemez.Bu çadırlar özel bir işçilik gerektirir.Eğer dikim yapılırken dikkat edilmese yağmur yağınca ek yerlerinden su sızdırır.
 • Sarma (ip)yapılan keçi kılları makinelerde (tezgahlarda)kabartılır ve temizlenir.Pamuk gibi olduktan sonra çarklarda özenle eğirilir ve yumak haline getirilir.
 • Dokunacak çadırın genişliği,deseni ve uzunluğuna göre tezgaha takılır ve çıkrığa sarılır.
 • Sarıldıktan sonra deseni ayrıldıktan sonra bobine sarılır.
 • Bobin tezgaha takılır ve kıl çadır dokunur.
 • Dokunan kıl çadırlar birleştirilir.
 • Dokunduktan sonra yapılacak olan çadırın büyüklüğüne göre dikilir veya kesilir.Bu işlemlerden sonra Yörük çadırı  modeli belirlenir.

 

KIL ÇADIR ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

 

 • Neden kıl çadır dediğimizde çadırın şu özellikleri  bilinmelidir. Yağmur suyu ve kar geçirmez.Suya ve hava şartlarına dayanıklıdır.(kıl çadırın bu özelliği yağmur aldıktan sonra çadırın şişmesinden kaynaklanıyor)
 • Bu özelliğinden dolayı yağmurdan sonra kıl çadırın gözenekleri kapanır.
 • Böylece dışarıdaki havayı içeri geçirmez.
 • İçindeki sıcak havayı dışarı geçirmez.(yazın sıcaktan dolayı kendini biraz salar)
 • Doğadaki zararlı hayvanların (böcek ,yılan, akrep gibi)içeri girmesini engeller.
 • Kıl çadırlar her yerde rahatlıkla kullanılabilinir,her yere taşınır.

 

Kıl Çadır Fiyatlandırması Hakkında

Neden kıl çadır ? sorusunun en iyi açıklaması fiyatlarının ucu olmasıdır.Kıl çadır fiyatı belirlenirken metrekare dikkate alınarak hesaplanır.Ayrıca çadır yapımında kullanılan malzemelerde(branda,ip,çelik iskelet gibi.) ekstra maliyet çıkartır. Doğal olarak çadır kurulacak olan yerin işletmeye olan uzaklığı da maliyeti arttırır.Bu kıl çadır fiyatı belirlenirken ayrı ayrı hesaplanmaz,toplam bir maliyet çıkartılır. Fiyatlar genel olarak metrekare hesaplanır ve çadırın büyüklüğü oranında doğal olarak artar.Diğer çadır türlerine göre kıl çadırlar yanmaması,eskimemesi gibi özellikleri bakımından oldukça avantajlı bir fiyata sahiptir.

Kıl Çadır Nerelerde Kullanılır?

Kıl çadır genellikle göçebe hayat yaşayan Yörükler tarafından tercih edilir.Bunun yanında yerleşik sergilerde,fuarlarda,etkinliklerde,yayla şenliklerinde,Türk gecelerinde,şark köşelerinde,gözleme evi,dinlenme evi ve yayla şenliklerinde kullanılır.

KIL ÇADIRI İMALATI YAPAN FİRMAMIZIN MİSYON VE VİZYONU

Antalya’da büyüyen firmamızın yetenek ve kapasitesi doğrultusunda,müşterilerimizin isteklerini kaliteden taviz vermeden en iyi şekilde karşılamaktır.

Kıl çadır imalat ve kıl çadır pazarlamasında çalışan çalışanlarımızın isteklerini en iyi şekilde karşılamaktır.

 

 

 

Ara

WhatsApp WhatsApp us